Головне меню

схема паркуПарк Перені – маленький “Версаль”

         Його було закладено на початку XIX ст. навколо палацу барона Перені. Він спроектований і засаджений спеціально для прогулянок і відпочинку тодішньої угорської знаті. Дотримуючись канонів палацового  будівництва ХVІ – ХVІІ ст., біля садиби родини Перені палац переніна   прилеглій території в 12 гектарів 200 років тому  був закладений парк з різноманітними деревно-чагарниковими насадження і екзотами. В стильовому вирішенні тут переважає еклектика – популярний на той час напрям, що поєднував різнорідні за своєю суттю елементи.

       парк перені  Цікавою особливістю парку є так звані «променадні» алеї. Так у минулому називали кільцеві маршрути. Ці алеї, як правило, мали вигляд замкнених округлих ліній, розташованих на різній відстані від житлового будинку.

         Серед деревної рослинності парку переважає клен гостролистий, каштан звичайний, ясен звичайний, клен польовий, липа дрібнолиста, айлант високий. Вагоме місце в садово-парковому ландшафті займають трав’янисті рослини та квітники.

         У ХХ ст., після 50-х років, парк називають іменем Максима Горького та облаштовують літній кінотеатр і атракціони. Згодом, за часів незалежності України міський парк названо іменем барона Перені.

       пар  За 200 років існування  деревна рослинність застаріла і виникла нагальна потреба в оновленні зелених насаджень. Прискіпливе око постійних відвідувачів парку та  представників міської влади турбує стан столітніх і більш поважного віку дерев, які відмирають, всихають, деякі з них мають абсолютно трухлявий прикореневий стовбур.   А ще відвідувачам кидається в очі    їхня  нумерація, адже  кожне дерево у парку Перені  пораховане, пронумероване та оглянуте.  Це у 2013 році фахівці Львівського національного лісотехнічного університету (кафедра ландшафтної архітектури та садово-паркового господарства)  приїжджали до Виноградова, щоб провести інвентаризацію насаджень з подальшим виготовленням техпаспорту парку та проекту його реконструкції¸ а також   спроектувати  ландшафт.

         Кожен парк, особливо старовинний,  має свої проблеми. Це і тривалий вік, і нестача поживних речовин. Тому дерева всихають, їх треба зрізати, а на їхньому  місці садити нові,  більш стійкі породи. Тож необхідна санітарна рубка і цьому є наукове пояснення  та існує  ціла наукова дисципліна – реконструкція парків.

      ппарк   атракц.Парк Перені у Виноградові сьогодні – це більше дев’яти гектарів площі, на якій розмістились дитячі атракціони¸ силові тренажери, міні-футбольне поле, амфітеатр, місця для відпочинку та велика кількість  зелених насаджень.  Також  він став  візитною карткою Виноградова. Тут проводяться районні, обласні, всеукраїнські й міжнародні фестивалі, зокрема у травні – традиційний фестиваль–конкурс виноградарів-виноробів «Угочанська лоза» та у серпні Гала-концерт  міжнародного конкурсу-фестивалю сучасної пісні і танцю «Кришталеві грона» ім. Андрія Гріги.

 Тінь від розкішних дерев,  свіжий ковток повітря, дитячий гомін, розмірений ритм, спокій і благодать –  таке перше і основне враження від паркової відпочинкової зони у Виноградові.

палац переніПалац Перені

  Палац баронів Перені  – родове гніздо місцевого феодала Перені, який одержав від короля в дарунок місто Севлюш за відвагу, виявлену в битвах. В архітектурному ансамблі Виноградова  колишньому палацу барона Перені належить особливе місце, оскільки він є одним з найстаріших пам’ятників архітектури.

        Спочатку палац був одноповерховим з кутовими баштами й мав вигляд  замкової споруди. Значна перебудова палацу була проведена в ХVІІ ст., в епоху бароко. Палац значно збільшився в результаті надбудови другого поверху. На центральному фасаді з’являється ризаліт (виступ) з випуклим фронтоном (завершенням фасаду будівлі) й ліпним гербом баронів Перені на ньому, декоративні решітки на вікнах, фігурні водостоки.

        Таким чином палац вважають архітектурною пам’яткою ХVII ст., але збудований він був у ХІV ст. Справа в тому, що в ХVII ст. будівлю перебудували в бароковому стилі.

       палац Перені (2) Будова палацу надзвичайно проста. Це прямокутна будівля з квадратними вежами по кутах. Масивні стіни зведені з каменя. Кімнати порівняно вузькі, з низькими склепінними стелями. Навколо палацу виникає його природнє доповнення – парк Перені.  Це цілий комплекс унікального зразку палацового і паркового будівництва.

       ф3 На теперішній час (2016 р.) у палаці Перені розміщується управління освіти та районний центр позашкільної роботи з дітьми. Парк Перені – улюблене місце відпочинку городян та просторий майданчик для проведення міжнародних фестивалів-конкурсів.